2021 KAWASAKI KLX230BMFNL KLX 230
Call for Details
  ... people are viewing this right now
  Share
Kawasaki2
Miles: 5476
VIN: MH4LXCB14MJP00973
Main Specifications
Engine & Performance
  • Engine Type: 233 cc Air-Cooled, 4-Stroke, SOHC, Single-Cylinder
  • Bore x Stroke: 67.0 mm × 66.0 mm
  • Compression Ratio: 9.4:1
  • Fuel System: Fuel Injection
  • Transmission: 6-Speed Manual
  • Final Drive: Chain
Chassis & Dimensions
  • Frame Type: High-Tensile Steel Perimeter Frame
  • Wheelbase: 54.3 in
  • Seat Height: 34.8 in
  • Ground Clearance: 10.4 in
  • Curb Weight: 291 lb
  • Fuel Capacity: 2.0 gal
Suspension & Brakes
  • Front Suspension: 37 mm Telescopic Fork; 8.7 in Travel
  • Rear Suspension: Uni-Trak® Single Shock; 8.8 in Travel
  • Front Brake: 265 mm Petal Disc
  • Rear Brake: 220 mm Petal Disc
Tires
  • Front: 2.75-21
  • Rear: 4.10-18
Key Features
  • Electric start with fuel injection
  • Full-size 21″/18″ wheels for trail capability
  • Lightweight and balanced handling
  • Comfortable upright riding position
  • Street-legal dual-sport versatility
Brand
Kawasaki
Kawasaki2
0.00
0 reviews
5
Be the first to review “2021 KAWASAKI KLX230BMFNL KLX 230”